Artykuły

Naukowcy stworzyli plemniki ze skóry!

Pojawiła się wielka szansa dla bezpłodnych mężczyzn. Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine wyhodowali plemniki z komórek skóry – podaje pismo Daily Mail

Plemniki pochodzą z komórek macierzystych. Pochodzą one z komórek skóry, które poddano działaniu koktajli chemicznych. Uzyskane komórki macierzyste otrzymywały następnie składniki odżywcze dzięki którym zaczęły się rozwijać.

Stworzone plemniki są na razie są okrągłe i bez „ogonków” , jednak naukowcy już nad tym już pracują. Co ważne, komórki pozbawione są wad genetycznych. Badacze uważają, że najgorsza część pracy jest już za nimi.

Uzyskanie odpowiedniego kształtu nie oznacza jednak, że plemniki będą już mogły zostać wykorzystane w leczeniu niepłodności. Eksperci podkreślają, że potrzeba jeszcze sporo czasu, żeby można było użyć plemników do badań klinicznych. Może to potrwać jeszcze wiele lat.

Sukces naukowców spotkał się z liczną krytyką. Przeciwnicy sztucznego „hodowania” komórek jajowych i plemników twierdzą, że w przyszłości może to spowodować, ze będziemy kreować wyłącznie sztuczne życie co jest wg. nich nieetyczne.

(zdrowie.dziennik.pl)